Aktuálně:


stránka se načítá...


chemie a kouzla

12. července 2007 v 15:47 | Andris |  magie
Chemie se laikovi jeví jako tajemná říše zázraků a kouzel. Jak možné, že z černého uhlí nebo dehtu chemie vytváří nejpestřejší barvy, kosmetické výrobky plastické hmoty, léčiva atd.? Že nepříjemně páchnoucí látky začnou vydávat příjemné vůně? Jistě znáte zápach žluklého másla (máselné kyseliny), ale možná nevíte, že chemie jej dokáže změnit v příjemnou vůni ananasu (kyselina máselná se chemickou reakcí změní v máselnan ethylnatý). Jak kouzelným prvkem je uhlík, který známe třeba jako černou tuhu, a jindy chemicky stejný uhlík jako vzácný diamant!
Lidé již od pradávna využívali chemických procesů. Dovedli tavit z rud kovy, zmýdelňovat tuky, vyrábět a používat střelný prach apod., ale podstatu chemických přeměn si vysvětlit nedovedli. Ještě před několika sty lety byla chemie plná záhad. Mnoho chemických pokusů, které dnes přijímáme se samozřejmostí, považovali lidé za opravdová kouzla. Vždyť ani sami tehdejší alchymisté, mágové a čarodějové neznali skutečnou podstatu svých kouzel.
Dlouholetým úsilím, pomocí ostatních oborů vědy a techniky byly v chemii stanoveny zákony stavby atomů, molekul a vysvětleny zásady látkových přeměn chemickými reakcemi. Celá pokroková technika je stále více řízena výsledky novodobé chemie. Karbidy boru, titanu a wolframu nám pomáhají rychleji obrábět kovy a svou tvrdostí nahrazují i diamant. Kyslík pomáhá tavit ocel, vyrábět více železa, rychle a levně řezat ocel atd. Organická chemie se stala zdrojem produkce nespočetného množství nových hmot (textilní vlákna, plastické hmoty, umělé pryskyřice atd.), které nacházejí užití v každém odvětví denní potřeby. Chemická věda dosáhla i toho, oč marně usilovali alchymisté, totiž jednoho prvku v druhý.
Je proto samozřejmé, že je chemie pro moderního kouzelníka a iluzionistu velmi významným pomocníkem. Hlavně proto, že chemické reakce dávají rychlé vizuální efekty, které vhodným podáním, doplněním a kombinací dovedou pobavit a nadchnout i dnešního vzdělaného diváka. Mimoto nám chemie poskytuje řadu cenných pomůcek (tmely, lepidla, plastické hmoty apod.), které jsou pro kouzelníka velmi užitečné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama