Aktuálně:


stránka se načítá...


spatne napsane cislo

12. července 2007 v 15:50 | Andris |  magie
Toto kouzlo můžeme předvést u stolu, postačí nám papír a tužka, nebo na scéně, kde potřebujeme větší černou tabuli a křídu.
Pozveme si jednoho diváka na scénu a požádáme ho, aby napsal číslici osm. Když se tak stalo, řekneme mu, že se nám líbí, jak hezky číslici napsal, a zeptáme se ho, zda umí též ostatní čísla tak napsat. Divák pochopitelně tvrdí, že ano. Vyzveme ho tedy, aby psal všechna čísla, jak mu je budeme diktovat. Diktovaná čísla necháme psát do jedné řádky za sebou. (Pozor! Číslici osm je nutno vynechat!) Čísla píšeme někam mimo dříve napsanou osmičku.
Diktujeme: "1 2 3 4 5 6 7 9." Když jsme nadiktovali číslo sedm, podotkneme: "Číslo osm ještě nám už ukázal, můžeme je tedy vynechat." Napsaná čísla necháme pak posoudit po stránce krasopisné. Zeptáme se diváků, které číslo náš pomocník napsal nejhůře. Diváci se shodnou na tom, že např. dvojka není pěkná. Tu prohlásíme, že se přičiníme o to, aby se náš pomocník ve psaní dvojek náležitě procvičil. K napsanému číslu připíšeme "x 18" a asistujícího diváka požádáme, aby provedl naznačený početní úkon. Výsledek bude:
Diváci užasnou, jakou dostal počtář příležitost, aby se procvičil ve psaní dvojek. Číslo, které se má ve výsledku opakovat, použijeme v devítinásobku pro vynásobení napsaných čísel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama